čtvrtek 28. března 2013

z hor

jsem muž, je mi asi 50 a daří se mi: žiju v krásném, moderním domě, u stolu se mnou sedí moje příjemná žena, nedlouho dospělé, chytré děti a nejbližší z mých přátel. a není to poprvé, co přijde řeč na starý příběh, co nemá rozuzlení. opět ho rozebíráme ze všech stran - Jak to tehdy vlastně bylo?, v očích mých blízkých vidím touhu porozumět a soucit. nedávají mi za vinu nic. veškerá obvinění vůči sobě musím už tolik let vznášet já sám a má vina léty jen těžkne.

jsem mladý muž, vysoko v horách, v boudě. jsme tu dva horolezci, můj milý přítel a učitel je o dost starší, pokornější a vousatější. barevnými sklíčky v okně domku procházejí pestré pruhy světla, v nich tančí prach. a já s nechutí (pospíchám, nevím proč) naslouchám svému příteli, že ještě nemůže jet, že si musí ve městě něco vyřídit. dopáleně vyslechnu jeho návrh, ať jedu napřed a jak se mnou vztek cvičí, zabalím mu na cestu menší porci jídla (to má za to). až později zjistím, že mi dal část svých (umenšených) zásob do batohu, když jsem se nedíval. chyběla mu pak?

vyrážím na saních vzhůru, v dálce vidím, že mě předjíždí, ale když dorazím na vrchol, není tam. ani se ho nedočkám. není dole ve městě, není nikde - a už se nikdy nevrátí. 

debata dospěje tam, kde končí vždycky: návrhem, jak nejspíš zemřel. tentokrát je to má žena, kdo říká Možná přišla obleva a on se tam utopil. a já vím, že se pravdu nikdy nedozvím. a stále ještě nechápu, proč jsem na něj tehdy nemohl počkat.


sen
tabák
12.-13.5.12

2 komentáře:

Liška řekl(a)...

Hodně zajímavý sen! Už to, jak má dva plány - vyprávění a jeho stálý vliv i po letech,na příjemnou rodinu.

Mě zaujalo, že tam jsou pocity viny, ale vlastně nejsou. Jsou pryč.Nebo nejsou pryč. Zvenčí to nepoznám, připadá mi to jako obojí zároveň.

salix řekl(a)...

liško, ty pocity viny byly dominantní. spolu s marností, lítostí (proč já jen nepočkal, šlo o chvíli) a bolestí ze ztráty.

probudila jsem se s úzkostným nádechem a chvíli mi trvalo se zorientovat. po tabáku bejvaj sny učící/léčící, ale konkrétní interpretaci tohohle kusu furt nemám -