pondělí 8. července 2013

prořezávání


tahle větev už je stará. odpočátku rostla trochu šejdrem, velikostí se k stromku nehodila a časem to vypadalo, že převáží kmen i s ostatními větvičkami, nebo ho rozerve vejpůl. ovoce nesla, jíst se dalo, ale často mi z něj nebylo 2x dobře. časem se ta lesklá, vizuálně značně přitažlivá jablíčka stala příliš drahými. už dvakrát jsem se ze zahrady nenápadně odšourala, ale když jsem přišla po pár měsících zpátky, stále tam byla, ztěžklá novými zralými jablky. a já je ze zvyku, konformity, i potřeby jistoty v těchto mých neklidných rocích začla zase česat a jíst.

praskne mi větev nad hlavou, nebo mi praskne hlava z ní? udělala jsem své "ne" rozhodnutí. nebo se udělalo ve mně, zvolna vystoupalo od nohou krz tantien a pak páteří až do hlavy (jako když mi v zimě milé tělo řeklo letos žádným ceremoniím, při kterých se blinká, neholduji! větev uříznu (s nohama na zemi, nikoli pod sebou). do práce/oboru, kterou dělám bez zvláštního potěšení a s rostoucím vnitřním konfliktem posledních cca 7 let už se nevrátím. nepoužiju prověřený způsob záchovy větví, zbavím se všech, které mi v růstu překážejí a pak dám (jako politováníhodně oholený stromek :) prostor novým věcem, možnostem a nadějím. tentokrát už v souladu s vnitřnostmi, byť za to nejspíš bude o poznání méně kešení.

mou povinností na následující týdny je dokončit stávající práci (byť už se mi ručičky zatraceně kroutí až dozádu do chodby). připravit se na druhou změnu, která mi s prací pěkně ladí. a pak si dát prostor a čas, aby přišlo co má a já to poznala a nenechala si to ujít proto, že se kopu do zadku za počítačem (či cedím krev, večery a víkendy) někde, kde vůbec nemám být a jen trestuhodně plýtvám svou vrozenou esencí.4 komentáře:

kulida řekl(a)...

Zda se, ze se vsechno dobre vyviji. Tak at to vydrzi :)

Dee řekl(a)...

Čas od času ořezávám svoje fíkusy a citrusy, když se větve kroutí špatným směrem nebo usychají a kvůli nim usychá celý stromek. Opižlaný stromek nejdřív působí zuboženě, ale pak hrozně rychle vyraší nové lístky a větve a ve výsledku mu to vždycky moc prospěje.
A co teprve, když jej přesadím!

Liška Ryška řekl(a)...

Obdivuju takovou odvahu k ukončení práce.
A přeju pěkné přesazení na hezké místo, přívětivé a výživné!

salix řekl(a)...

děkuju, k odchodu jsem odvahu nepotřebovala, neb mě vyhodili. až pak jsem se odvážně rozhodla, že tenhle obor, co mi není blízký a co mi bere většinu sil, nadobro opustím :)