neděle 22. prosince 2013

témata

má kreativita se už rozjízdí. vymyslela jsem náměty na:

1. reportáž z továrny, kde vyrábějí sojové suky

2. povídku o muži, která se zdánlivě odehrává v nějaké jaderné elektrárně, aby nakonec vyšlo najevo, že jde o továrnu, vyrábějící sojové suky

3. kambodžský videoklip (kulturní přešlapy vyhrazeny, jde o první nástřel)

a. středoškolačka sleduje při hodině zamilovaně svého (mladého a pohledného) učitele, i on si toho všimne a utkví na ní pohledem. později dívka kreslí do sešitu srdíčka (pokud něco takového khmérové dělají) a píše tam učiteli milostný vzkaz. sešit náhodou opravuje jiná učitelka, vzkaz najde, oboří se na učitele a ten se stydí. následuje záběr na učitele, spráskaně opouštějícího školu, vše ze třídy oknem sleduje dívka a pláče.

časový titulek odměří 3 roky, dívka (více namalovaná) jde městem, vidí svatbu, žení se učitel.
další časový skok, dívka jde na pracovní pohovor, sekretářka ji pošle za šéfem. je to učitel, v jeho úsměvu čteme radost, ale dívka zmučeně odvrátí oko a hle, na jeho stole stojí fotka manželky (pro jistotu ve svatebním) s černou páskou přes rámeček. oči hrdinů se konečně potkají. a potkají se i jejich ruce, ať nežeru. příběh je samo prostřídáván nekonečnými záběry na zpívající hlavy.

b. sympatický řidič drandí busem po půvabné krajině (po období dešťůch). nastupuje krásná žena, zamilovaně jí prodává lístek. střih, to samé vidíme mnohokrát. žena má různé oblečky, zavazadla, ale vždy sedí na stejném místě. jeho pohledy do zpětného zrcátka, jeho zpěv velebící její půvaby, ona si ho ale nevšímá. 

jednoho dne opět nastoupí, ale lístek jí prodává cizí, nevšímavý chlap. její hlavou (a na naší obrazovce) proběhne zrychlený sled všech těch setkání, kdy na něj nedbala... zarmouceně sklopí hlavu, jde si sednout a hle, na jejím místě ji vítá zářivým úsměvem - náš řidič!

4 komentáře:

Liška řekl(a)...

Jo Khmérové - toho já znám jen jednoho jediného. Teda vlastně nevím - jsou všichni z Kambodži khmérové??

Znám kambodžskýho krále, co tu vyrůstal. Viděla jsem ho coby jako mimino (já mimino, on mladý), jednou v šestnácti u nás doma s dalšími přáteli na začátku 90.let a jednou v šestadvaceti a to jsem ho sama doprovodila na zastávku tramvaje. Hohó! Ale to byl ještě princ, žijící ve Francii. Jeden z princů.
A znám jeho "českou mámu", u které žil v dětství. Moc sympatická paní, dožila se vysokého věku,ale bohužel,patří ke členům kulturní partičky mých rodiřů, z nichž jich zbývá naživu už jen pár..

Liška řekl(a)...

"a hle, na jejím místě ji vítá zářivým úsměvem - náš řidič!"

to se mi jako námět líbí!

Mám několik takových autobusových řidičů, s nimiž jezdívám. Kdyby byl jen jeden, bylo by to románové; jenže oni se střídají. Pro jistotu je zdravím všechny.

salix řekl(a)...

liško, znát jednoho jediného a to Sihamoniho - je luxusní :) tipuju že Khmérové jsou v K. všichni, kdo nemají jiný etnický původ.

čím více řidičů, tím více romantiky. i když ti, co jezdívali z R. na Dejvickou nebyli příliš pohlední, ni dvorní :)

Ofelie řekl(a)...

Sojový suk je pochoutka nejmilejší! (chválím i literární hodnotu!)